Respect All, Compete

Hoppa till innehåll
  • Hem
  • E-sportläger
    • E-sportläger i Overwatch
    • Bilder från LoL-lägret i Kungsbacka April 2017
    • Bilder från Overwatchlägret i Vrigstad, Juni 2016
    • Bilder från Hearthstonelägret i Örebro, December 2016
    • Bilder från Counter-Strikelägret i Västerås, November 2015
  • Våra böcker
    • Arrangörer och e-sport
    • Föräldrar och e-sport
      • E-sportförälder.se
    • Svensk e-sports Code of Conduct
    • An esport Code of Conduct (extern länk)
      • Engelska Code of Conduct
  • Webbkurs – Arrangörer och e-sport
  • Press
  • Om oss
    • Våra Ambassadörer
    • Mål
  • Sverok.se
Respect All, Compete

Möte med Kulturministern

Idag var vi på möte med Kulturministern för att prata om vad vi gör och om framtiden för e-sporten och spelhobbyn. Vi låter Alice berätta mer om det hela:

Det ska erkännas, jag väljer att inte dela med mig av en eller flera saker/möten som händer eller hänt under dagen. Till dels därför att dess innehåll är hemligt tills det offentliggörs. Men även därför att själva samtalsämnena allt som oftast är så pass ”omtumlande” till sitt innehåll, åt det ena eller andra hållet, att få skulle tro’t. Och det kan kanske vara en tröst i brist på total insyn, att veta att det som spelas upp i teveserierna om det politiska livet, inte (!) är helt taget ur luften. Det bästa som kan berättas om från idag är mötet med Sverok. En av Sveriges absolut största organisationer för spelande i alla dess former. E-sport, brädspel, rollspel mm. De är proffsiga till tänderna och med ett driv som gör skillnad för många människor och för Sverige i stort. Imponerade! Vi avslutade vårt intensiva samtal med 20 sekunders spelande. Nu ska jag ta emot USAs nya ambassadör och därefter ska jag slå ihop huvudet med en kär sosse. #svpol #sverok

Ett foto publicerat av Alice Bah Kuhnke (@alicebahkuhnke) Maj 3, 2016 kl. 6:03 PDT

Detta inlägg postades i Blogginlägg den 2016-05-03 av Nicholas Ranegie.

Inläggsnavigering

← Bara en dag kvar! Många tack för ett fantastiskt lyckat läger! →

Respect All, Compete är ett 3-årigt projekt för att skapa en bättre spelvärld.

Respect All, Compete är ett projekt startat av Sverok och finansierat av Allmänna Arvsfonden. Projektet vill skapa positiv utveckling inom e-sporten genom fysiska mötesplatser, gemensamma ramverk, utbildningar och e-sportläger. Detta vill vi göra tillsammans med spelare, arrangörer, spelcenter, spelutvecklare och politiker.
A
facebook-icon twitter-icon

Kontakta oss

E-post: info@sverok.se
Tel: 010-551 93 00

Besöksadress:
Gammelgårdsvägen 38, 112 64 Stockholm

Drivs med WordPress